Serecznie zapraszamy do kontaktu studentów germanistyki, którzy są chętni do odbycia praktyk w naszym biurze.

Praktyki odbywają się zdalnie, po uprzednim przeszkoleniu w naszej siedzibie lub przez internet.

Zapraszamy studentów z całej Polski!

 

Piszcie do nas na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

lub dzwońcie pod numer:

508101959 

 

Jeżeli praca przypadnie Wam do gustu, nie wykluczamy możliwości dalszej współpracy :-) 

Nadejście Nowego Roku Świętuje się na całym świecie. Jednak nie wszędzie tak samo. Poszczególne kraje mają własne noworoczne tradycje. Niektóre z nich są dość nietypowe:

 

1. W Danii panuje zwyczaj rozbijania talerzy o drzwi domów swoich przyjaciół. Ma to przynosić szczęście. Oprócz tego Duńczycy wchodzą na krzesła i zeskakują z nich o północy, co ma im zapewnić powodzenie w nowym roku.


2. Hiszpanie na wybicie północy mają przygotowane 12 winogron. Zjadają jedno przy każdym uderzeniu zegara, aby zapewnić sobie szczęście w każdym z dwunastu miesięcy.


3. W Rosji Sylwester jest okazją bardziej uroczystą niż Boże Narodzenie. To wtedy Rosjanie składają sobie życzenia i wręczają prezenty przyniesione przez Dziadka Mroza i Śnieżynkę. Sylwestra spędza się w gronie rodziny i przyjaciół. W miastach popularne są zabawy na świeżym powietrzu.


4. W Rio de Janeiro na plaży Copacabana co rok bawi się mnóstwo Brazylijczyków i jeszcze więcej turystów. Brazylijczycy ubierają się na biało, ponieważ wierzą, że przyniesie im to szczęście w kolejnym roku. Należy tez złożyć ofiarę bogini morza Yemanji – mieszkańcy wyrzucają do oceanu bukiety kwiatów i inne podarunki.


Święta Bożego Narodzenia obejmują cały afrykański kontynent – obchodzi je tam ponad pół miliarda chrześcijan. Jednak ich święta nieco różnią się od naszych, choćby temperaturą, jaka panuje w tym czasie – w Afryce gwiazdka przypada na okres letni. Nie jest tam więc kojarzona ze śniegiem (chyba, że sztucznym), ani też z zapachem sosny czy świerku, bo te drzewa są tam rzadkością. Można za to poczuć woń kwitnących kwiatów, owoców liczi czy kakao (grudzień jest miesiącem zbioru owoców kakaowca). Zamiast choinek dekoruje się palmy lub drzewa mango.
Nie obchodzi się Wigilii, najważniejszy dzień świąt to 25 grudnia. W tym dniu rano odbywa się główna liturgia, a po południu rodziny zasiadają do wspólnego posiłku, często na świeżym powietrzu. 

 

Japońska kultura w dużym stopniu różni się od tego, co znają Europejczycy. Zachowania, które są tam uważane za normę, nas mogą dziwić lub szokować. Oto kilka z nich:

1. W Japonii wydawanie głośnych dźwięków podczas jedzenia, takich jak siorbanie czy chlipanie, uważane jest za bardzo grzeczne. W tamtejszej tradycji to oznaka, że nam smakuje, zatem jest to swego rodzaju komplement dla kucharza.

2. Z kolei jedzenie w trakcie chodzenia ulicą to przejaw niechlujstwa i złego zachowania.

3. Podobnie jest z wydmuchiwaniem nosa i kichaniem w miejscu publicznym – dla Japończyków jest to bardzo niegrzeczne.

4. Nie ma zwyczaju dawania napiwków. Wręczenie kelnerowi napiwku może być dla niego dezorientujące i kłopotliwe – nie będzie wiedział, czemu płacimy za dużo.

5. Pijąc jakiś napój, zwłaszcza alkohol, nie powinniśmy obsługiwać się sami. Należy zaczekać, aż ktoś napełni naszą szklankę, bowiem w Japonii utartym zwyczajem jest nalewanie drinków drugiej osobie. Nie wolno również zaczynać pić zanim wszyscy nie dostaną swojego drinka.